Browar Widawa - Hosted By Dolnośląski Szlak Piwa i Wina
Dlaczego warto nas odwiedzić?
Z łatwością można do nas dotrzeć własnym środkiem lokomocji, jak również komunikacją miejską. Mamy ogródek letni, a w środku salę restauracyjną i salę browaru, w której można zobaczyć proces warzenia piwa i porozmawiać z ich twórcą – Wojtkiem Frączykiem. Dania restauracyjne łączymy z wybornymi, rzemieślniczymi piwami. Piwa warzymy w naturalny, tradycyjny sposób, korzystając tylko z produktów najwyższej jakości. Natomiast szef kuchni dokłada wszelkich starań, by dania serwowane przez nas smakowały wyjątkowo. Podczas ich przygotowywania nie wykorzystujemy półproduktów ani ulepszaczy smaku.
Nasza historia i najważniejsze osiągnięcia
Budynek gospody pochodzi z przełomu XIX i XX w. Jest jedyną tego typu budowlą w okolicy, której przywrócono pierwotną funkcję. W 2004 r. powstała tu nasza rodzinna restauracja, Gospoda Pod Czarnym Kurem, a w 2012 r. uruchomiliśmy w niej Browar Widawa. Był to wówczas 3. po wrocławskim Spiżu i browarze w Lwówku Śląskim działający browar na Dolnym Śląsku. Nazwą i stylami piw nawiązywał do tradycji piwowarstwa na ziemiach śląskich, ale powstają tu również piwa nowatorskie, byliśmy jednym z pierwszych polskich browarów rzemieślniczych, tzw. „craftowych”, które rozpoczęły „polską piwną rewolucję”.
W 2012 r. we współpracy z Tomaszem Kopyrą – piwowarem domowym, sędzią piwnym i blogerem – uwarzyliśmy pierwszy polski American Dry Stout i od tego momentu nierozerwalnie związani jesteśmy z „piwną rewolucją”. W ciągu ostatnich 5 lat uwarzyliśmy ponad 100 różnych piw, w różnych stylach. Jako pierwszy polski browar zajęliśmy się leżakowaniem piw w beczkach po destylatach. Nasze piwa wielokrotnie zdobywały nagrody i wyróżnia w konkursach piwnych w Polsce i za granicą. Nie sposób wszystkich tutaj wymienić, do tej pory było ich ponad 40!